DIETY. Ano či ne?
Drželi
jste někdy nějakou dietu? A jak Vám to šlo? Dočkali jste se kýženého výsledku a
také si ho dlouhodobě udrželi?
Já jsem toho názoru, že zdravý člověk by dietu držet neměl. Za mě by diety měly být určeny lidem, které k tomu vede jejich zdravotní stav. Místo diety by se zdravý jedinec měl držet vyvážené stravy, která zohledňuje právě jeho aktuální stav a kondici. Měl by to být zdravý a opravdu vyvážený a udržitelný životní styl, který nás dovede k plnému zdraví, energii i vysněné postavě. Každá dieta ale naopak znamená, že si něco odpírám, v něčem se omezuji. Zkusme si teď objektivně říci, jaké jsou klady a zápory diety.
Diet je dnes nepřeberné množství, ale ty "úspěšné" mají společnou jednu věc – jsou založeny na kalorickém deficitu a přísunu bílkovin. Bez kalorického deficitu, a tedy procesu, kdy tělo sáhne do tukových zásob, hubnutí nebude fungovat. A jsme u toho. Uspěšná dieta by měla rovnoměrně omezit tukové tkáně v těle. Problém je ale často v tom, že stačí jen málo, aby namísto tuku došlo ke ztrátě svalů a vody. Mnoho lidí bohužel také drží dietu bez toho, aniž by cvičilo a udržovalo tak svou svalovou hmotu aktivní.
Navíc je ověřeným faktem, že čím více je dieta neudržitelnější (rozuměj náročnější), tím horší je přechod k normální, byť vyváženější stravě. Zpravidla dojde k opačnému efektu známému pod názvem "jojo efekt". Tělo už nechce zažít strádání a ukládá si zásoby na horší časy.
Úskalím mnohých diet často také je, že eliminují či zcela vynechávají některé makro- či mikroživiny. Mezi makroživiny patří tuky, cukry a bílkoviny, mikroživiny pak představují antioxidanty, vitamíny, minerály, stopové prvky, aminokyseliny a mastné kyseliny. Jsou to látky, které jsou pro život nezbytné! A myslíte si, že dokážete hladovět do konce života a ještě si odpírat jednu z makroživin? A opravdu chceme dobrovolně svému tělu odpírat něco, co ke svému fungování prokazatelně a nezbytně potřebuje?
Když si přiblížíme např. v současné době velmi populární ketodietu, tak zjistíme, že je založená na maximálním omezení sacharidů a současně na maximálním požívání tuků. Když pomineme fakt, že to může být velmi nebezpečné pro lidi, kteří mají vysoký cholesterol, tak mě udivuje i argumentem "ketařů", kteří tvrdí, že tento typ stravování má pozitivní vliv na kognitivní funkce. Medicína Vám potvrdí, že člověk pro správné fungování mozku potřebuje právě sacharidy, přesněji řečeno glukózu, kterou dieta ale takřka vylučuje. Navíc je potřeba zmínit, že žádná vědecká studie avizovaný benefit v podobě zlepšení kognitivních funkcí neprokázala.
Abych ketodietu jen nezlořečila – sama jsem ji vyzkoušela, abych mohla komentovat něco, čím jsem osobně prošla. A musím říci, že jsem na začátku měla dobrý pocit z toho, že "nastartovala" můj metabolismus (poté co jsem se protrápila stavem ketózy). Každopádně dobrý pocit byl jen krátkodobý, protože mi velmi brzy začaly chybět vyloučené potraviny, potažmo živiny a místo stavu blaženosti jsem se neochvějně blížila ke stavu zoufalství a každodenního vnitřního boje.
Naštěstí se pohybuji v branži zdravého životního stylu a věděla jsem, že se musím "vrátit" velmi pomalu, neboť nejen že získám ztracená kila zpět, ale odnesu si i některá navíc. Myslela jsem v tu chvíli na "obyčejné smrtelníky" (myšleno ve vší úctě laiky), kteří se nechali nachytat reklamou na "nové Já" a budou tak bojovat zas a znova.
Dalším známým úskalím hubnutí bez lékářského dohledu je vznik poruch příjmu potravy, jakými jsou anorexie, bulimie či neuróza z hladovění. Zejména neúprosný diktát současnosti v podobě vyhublých modelek nahrává těmto poruchám, diety se stávají jejich startovacím bodem a zejména v případě mladých lidi se dnes často velmi špatně odhalují a korigují. Nutno ale říci, že opačným "trendem" jsou dnes děvčata, která se nestydí za své křivky, i když očividně trpí nadváhou. Chtějme rovnováhu. To už je ale téma na jiný blog.
Shrňme si teď některé z výhod a nevýhod diet:
Výhody
- můžou vést ke snížení hmotnosti
- některé diety stabilizují hladinu cukru v krvi
- jiné údajně snižují rizika některých nemocí (např. mrtvice či cukrovka)
- jisté diety snižují krevní tlak
- dočasně zvednou sebevědomí
Nevýhody
- snížení hmotnosti bývá dočasné, hrozí jojo efekt (opětovné nabrání kil)
- některé diety razantně omezují příjem makro- i mikroživin, které jsou k životu nezbytné
- mohou způsobovat únavu, změny nálad, zácpy, negativně ovlivňovat kvalitu spánku či dehydratovat
- dlouhodobý nedostatek ovoce a zeleniny u některých diet může vést ke zvýšenému riziku srdečních onemocnění, rakoviny a riziku úmrtí celkově
- je nutno mít hodně trpělivosti, sebediscliplíny a často i peněz
- avizované benefity diet často nejsou seriózně vědecky podloženy
Pokud s Vámi teď mohu sdílet svůj názor – vykašlete se na davové "trendy" a přemýšlejte zlatým selským rozumem. Myslím, že všichni méně či více víme, kde v našem stravování chybujeme a není nic jednoduššího, než postupně tyto chyby odstraňovat. Pokud si nejsme jisti, zvolme pomoc odborníka, ale za sebe mohu říci, že kdyby mi výživový poradce doporučil drastickou dietu, beru nohy na ramena. A pak také – komu se líbí vyzábliny? Myslím, že vyvážené, pevné ženské křivky stále hrají prim! :)